Genel

Adil Bazencir’den “Evrenin noktaları” Resim Sergisi, 22 Mayıs – 12 Haziran 2009, MTSO

Anadolu’nun farklı kentlerinde öğretmenlik yapan ve son olarak Mersin’de mesleğini icra eden Adil Bazencir, 5. kişisel resim sergisi olan “Evrenin Noktaları” isimli sergisini Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sundu. Toplam 21 adet eserin yer aldığı serginin açılış kokteyline, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan, MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergiyle ilgili olarak bilgi veren Ressam Adil Bazencir, bu son sergisinde kullandığı tekniği ilk kez denediğini ve daha önce de tuval üzerine yağlı boya çalışmalarında bulunduğunu belirtti. Bingöl’de her yıl 15 Temmuz–15 Ağustos tarihleri arasında güneşin doğuşu sürecinde yaşanan metamorfozun, dünyada sadece 2 ayrı noktadan izlenebileceğini söyleyen Bazencir, bu coğrafyadan birinin Bingöl il sınırları içerisinde yer alan Kale Tepesi, diğerinin de Himalaya Dağları olduğunu belirtti.

Bazencir, “40 dakikalık süre içerisinde güneşin tayfındaki renkler binlerce çoğalır. Bu döngü bazen amorf, bazen bakışık enstantaneler oluşturur. İzleyenler de tanımlanması zor, korkuyla karışık bir heyecana neden olur bu durum. Oluşan tablolardaki ritmik renk armonileri; evrenin bütün dilleri, inançları, ırkları ve cinsiyetleriyle kucaklaşır. Gözlemlediğim, evrenin noktalarında biri olarak nitelendirdiğimiz güneşin doğuşundaki bu sıra dışı doğa olayını, folyo kolaj düzenlemeler yaparak sanatseverlerle paylaşmak istedim” dedi.

Sergisine “Evrenin Noktaları” adını değil de “Güneşi Gördüm” adını vereceğini ancak kardeşi Mahsun Kırmızıgül’ün kendisinden çabuk davranarak, son yaptığı filme bu adı verdiğini ifade eden Bazencir, “Ağabey-kardeş olarak Bingöl’deki doğa olayını daha geniş kesimlere anlatabilme adına ortak bir projede yer alabiliriz. Ancak bu konuda henüz Mahsun ile konuşmadık. Mahsun’un yönetmenliğini ve aynı zamanda da başrolünü paylaştığı filmi oldukça başarılı buldum. Toplumda yaşanan bazı sorunlara parmak basması anlamında filmi oldukça cesur buldum. Günümüz Türkiye’sinde yaşananları anlatması açısından film çok önemli. Bunun gerek görüntü, gerekse de diyaloglar vasıtasıyla anlatımı da başarılı. Kamuoyundan ve otoriterlerden aldığı olumlu tepkiler de bunun göstergesi. Kardeşimin doğru yolda olduğuna inanıyorum” diye konuştu.